Hopp til hovedinnhold

Marius Svaleng Andresen: Life in the New

  • 1/1

I Marius Svaleng Andresens utstilling «Life in the New» på Fotografiens Hus forsøker fotografen å finne det vakre i det brutale. Med bilder i skjæringspunktet mellom dokumentar- og kunstfoto undersøker Svaleng Andresen hva som skjuler seg bak fasaden i den post-sosialistiske bydelen Novi Beograd i Serbia. 

– Mange snakker om arkitekturen i området, men få snakker om menneskene som bor der, sier Svaleng Andresen. 

Bydelen ble reist fra ingenting etter andre verdenskrig, og skulle sementere en sosialistisk bystruktur etter en Jugoslavisk modell. Brutalistisk og sosialistmodernistisk arkitektur utgjør store deler av boligmassen i området, som er et av de mest folkerike i Serbia.

I fotoprosjektet, som også utgis i bokform, har Svaleng Andresen intervjuet og portrettert 12 mennesker eller grupper i deres hjem eller arbeidsplasser. Slik har fotografen fått deres førstehåndsperspektiv på hvordan det er å leve i bydelen i overgangen fra sosialisme til post-sosialisme, og om den nøye planlagte og egalitære bystrategien har tålt tidens tann. I tillegg har han gjort en omfattende dokumentasjon av bydelen i seg selv.

– Arkitekturen er tårnende, grå og massiv. Da kan man spørre seg hvordan livet på innsiden av disse boligblokkene er. Jeg fikk anledning til å møte mange fine mennesker som med sine perspektiver kunne gi et nyansert innblikk i hvordan Novi Beograd henger sammen i 2023. 

Svaleng Andresen flytter oppmerksomheten fra en fetisjering av bydelens arkitektur, som reduserer den til en abstrakt samling av monumentale betongformasjoner. I stedet er fokuset rettet mot det som er hjemmene til de ekte, vanlige menneskene som lever der – livet i det nye. 

Med et sympatisk blikk registrerer han tegn til liv som spirer ukuelig i hver krok av byens nabolag. Imponerende arkitektur og kompleks geometri florerer likefullt i fotografiene, men den trekker seg inn i bakgrunnen for å avsløre sin alminnelige prakt: dens små dramaer, dens melankoli, dens ubehag, særhet og humor. Nå og da oppdager Svaleng Andresen øyeblikk av ren skjønnhet, den skjøre, uoverlagte poesien av hverdagen som trives midt i formaliteten til arkitektenes store visjoner.


Marius Svaleng Andresen (f. 1989) er fotograf og skribent bosatt i Oslo. Som fotograf fokuserer han særskilt på urbanisme og urban geometri, og relasjonene mellom mennesker og arkitektur. Verkene hans dokumenterer det underfundige og tilfeldige i omgivelsene rundt oss, og grenser ofte mot det voyeuristiske når han portretterer mennesker i krysningen mellom offentlig og privat sfære.  «Life in the New» er Marius Svaleng Andresens første soloutstilling, og hans første fotobok.

Museum24:Portal - 2025.01.29
Grunnstilsett-versjon: 2